بانک رفاه کارگران

سامانه های بانکی

سامانه های بانکی

شنبه 10 خرداد 1399 refah english ایمیل رفاه اینستاگرام رفاه
تاریخ 1397/10/22     تعداد دفعات مشاهده 368 بار     ساعت 08:27:04     گروه خبری سایر اخبار مرتبط
تعداد بازدید: 368

New Page 1

معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد طی اطلاعیه ای، در واکنش به مطلب مورخ 15 دی ماه 1397 مندرج در خبرگزاری میزان تحت عنوان ارائه آمار قابل تامل از سوی وزیر اقتصاد/ آمار رشد اقتصادی و اشتغالزایی از کجا آمد؟ تاکید کرد، آمار اعلامی دکتر دژپسند در خصوص نرخ رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال کاملا مطابق با آمار اعلامی مراجع رسمی است.
به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، در اطلاعیه معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد می خوانیم: خبرگزاری میزان در تاریخ 15 دی 1397 طی خبری اعلام کرده است که " وزیر امور اقتصادی و دارایی به تازگی در دیدار با مراجع عظام تقلید اقدام به ارائه آمارهایی در خصوص میزان رشد اقتصادی و اشتغالزایی در سال های اخیر نموده که با آمار ارائه شده توسط خود نهادهای متولی و دولتی مغایرت اساسی دارد" و " دژپسند در دیدار با آیت الله مکارم شیرازی به دو رقمی شدن و افزایش چشمگیر رشد اقتصادی کشور در سال‌های ۹۳ و ۹۶ اشاره کرد و از ایجاد ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار ظرفیت شغلی در پنج سال گذشته در کشور خبر داد".
اطلاعیه معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد می افزاید: این خبرگزاری مدعی است که "به گفته مرکز آمار رشد اقتصادی در سال های متمادی هیچگاه دو رقمی نشده است" و در این راستا به آمارهای حساب های ملی مرکز آمار ایران اشاره می کند.
معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد در اطلاعیه خود، نکاتی را با توجه به خبر خبرگزاری میزان، متذکر شده است، از جمله اینکه نرخ رشد اشاره شده به سال 1395 (رشد 8.3 درصدی محصول ناخالص داخلی و 6.3 درصد بدون نفت) توسط خبرگزاری میزان، نرخ رشدی است که بر اساس قیمت های ثابت سال 1376 توسط مرکز آمار ایران در تاریخ هشت خرداد سال 1396 منتشر شده است.
این اطلاعیه می افزاید: با تغییر سال پایه آماری از 1376 به 1390 ارقام رشد اقتصادی نیز اصلاح شدند و به ترتیب، شاخص محصول ناخالص داخلی و محصول ناخالص داخلی بدون نفت (به قیمت بازار) در سال 1395 به ترتیب، رشدی معادل 11.1 و 6.4 درصد را ثبت کردند.
در ادامه این اطلاعیه می خوانیم: در بخش دیگری از خبر منتشره توسط خبرگزاری میزان آمده است " رئیس‌جمهور در جریان معرفی وزیر پیشنهادی کار به مجلس شورای اسلامی گفته بود: در طول این 5 سال افتخار می‌کنیم که شاغلین کشور را از حدود 20 میلیون و 600 هزار نفر به 23 میلیون و 300 هزار نفر رساندیم که البته حتی با فرض درست بودن امار اعلامی،باز هم میزان اشتغال ایجاد شده، 800 هزار نفر کمتر از میزانی است که بعد از گذشت کمتر از یک ماه از معرفی وزرای پیشنهادی کار، اقتصاد، راه و صنعت به مجلس، چند روز گذشته وزیر اقتصاد در دیدار اخیر خود با آیت الله مکارم شیرازی عنوان کرده است".
این اطلاعیه در این خصوص ادامه میدهد: آمار اعلامی توسط رییس جمهور بر اساس گزارش های نیروی کار منتشره مرکز آمار ایران _تنها نهاد رسمی تولید و ارائه آمار و اطلاعات _ برای سال 1396 و شاغلین مد نظر وزیر امور اقتصادی و دارایی برای پاییز سال 1397 است که تعداد شاغلین کل کشور در سال 1397 را 23 میلیون و 922 هزار و 28 نفر اعلام کرده و بدیهی است که هر مقام مسئولی در سخنان خود سعی می کند به آخرین آمار و اطلاعات موجود اشاره کند.
اطلاعیه مذکور می افزاید: بررسی شاغلین جمعیت 10 ساله و بیشتر نیروی کار طی 1391 تا پاییز 1397 بر اساس آمار و اطلاعات منتشره مرکز آمار نشان میدهد که طی دوره مورد بحث به درستی سه میلیون و 450 هزار ظرفیت شغلی ایجاد شده است.
گفتنی است، وزیر اقتصاد روز پنج شنبه و جمعه هفته گذشته، در راس هیاتی از معاونان و مدیران کل وزارتخانه در دیدار با مراجع عظام تقلید، به تشریح اقدامات و دستآوردهای وزارت اقتصاد در دولت یازدهم و دوازدهم پرداخت.